pondělí 19. března 2012

Eukalyptus na rýmu a kašel


Kašel, rýma a další dýchací obtíže, které jsou spojeny s běžným nachlazením, lze úspěšně léčit pomocí aromaterapie. Aromaterapie využívá vonných esencí rostlin a jejich terapeutických účinků pro léčení nejrůznějších zdravotních obtíží. Vonné esence nejenže příjemně provoní vzduch, ale dokážou ho i pročistit, usnadňují dýchání a ulevují dýchacím cestám.
Právě prostřednictvím dýchacího systému a plic se vonné esence dostávají do těla. Lidské tělo vůně přijímá i kůží, z hlediska dýchacích obtíží se však uplatňuje vdechování a inhalace vonných esencí.

Jedním z nejužitečnějších esenciálních olejů je při nachlazení eukalyptus (blahovičník) původem z Austrálie. Místní domorodci ho již od pradávna využívají jako lék při nejrůznějších dýchacích obtížích. 

Silně aromatický eukalyptus dokáže: 
  • příjemně pročistit vzduch, 
  • ulevuje dýchacím cestám, 
  • zklidňuje podrážděné sliznice 
  • a pomáhá při kašli. 

Eukalyptový olej rozpouští hleny, zmírňuje bolesti v krku a snižuje horečku.

Užití esenciálního oleje eukalyptus
Základní užití esenciálního oleje představuje aromalampy. Nakapejte pár kapek oleje do vodou napuštěné nádobky aromalampy a zapalte svíčku pod ní. Čistící esence krásně pročistí vzduch i vaše dýchací cesty a pomůže vám lépe dýchat.
Při rýmě jsou užitečné inhalace. Do vroucí vody nakapejte pár kapek eukalyptové esence a inhalujte (nakloňte hlavu nad nádobu s vodou a eukalyptovým olejem, příp. si hlavu přikryjte ručníkem a zhluboka vdechujte).
Při kašli vám může výborně pomoci eukalyptový balzám. Vytvořte si vlastní směs, kdy smísíte pár kapek vonné esence s nosným olejem (nejlépe sezamový, slunečnicový, dýňový panenský olej apod.), příp. s bambuckým máslem karité. Vonným balzámem pak potírejte hrudník a záda.
Využít můžete již hotových eukalyptových balzámů, které jsou běžně k zakoupení.
Eukalyptový BIO balzám i čistý eukalyptový esenciální olej zakoupíte mj. v e-shopu SÍLA DOTEKU ZDE. E-shop se specializuje na přírodní produkty, panenské oleje a aromaterapii.

Co vy baby? Máte své oblíbené vůně, které užíváte při dýchacích obtížích?
Máte další rady na užití esenciálních olejů či vlastní zkušenosti s eukalyptem?
Podělte se s ostatními v našich komentářích...

Cibule a med při nachlazení


Jedna z příčin nachlazení může souviset s tzv. přehleněním organismu, které je dáno konzumací nevhodných potravin. Při léčbě nachlazení se pak uplatňuje i změna jídelníčku a konzumace potravin, které naopak pomáhají tělu hlenů se zbavit.
Proto se při nachlazení užívá léčebná kůra ve formě konzumace cibule smíchané s medem, tzv. cibulový med. Ta pomáhá hleny usazené v dýchacích cestách rozpustit. 
Med zmírňuje štiplavou chuť cibule, která nemusí být každému příjemná a zároveň dodává organismu množství potřebných vitamínů.

Jak směs cibule a medu připravit?
Nakrájejte cibuli na drobné kousky a smíchejte s medem. Směs nechte několik hodin uležet a následně konzumujte. Cibule vypustí své extrakty do medu, ale med si zachová svou sladkou chuť, takže směs bez problémů mohou konzumovat i děti. Přesto chuť cibulového medu nemusí být pro každého snesitelná. Při kašli a nachlazení však představuje jeden z nejúspěšnějších babských receptů.
Stačí užívat lžíci medové šťávy třikrát denně.
Med s extraktem cibule se dá při nachlazení užívat i ke slazení čaje.

Vyzkoušeli jste? Funguje? Jak vám chutná?
K dispozici jsou vám komentáře níže...

pondělí 12. března 2012

Dýňový olej na akné


Dýňový olej patří k cenným panenským olejům. Lisuje se ze semínek dýně – tykve obecné a přede všemi panenskými oleji vyniká zejména vysokým obsahem zinku. Díky zinku a dalším minerálům, vitamínům řady B, dále A, C, E  apod. dýňový olej napomáhá regeneraci. Má také významné antioxidační vlastnosti. 
Je proto výborným olejem k ošetření poškozené pleti, pomáhá při akné a výskytu některých typů ekzémů.

Dýňový olej na poškozenou pleť
Dýňový olej má vynikající zklidňující účinky. Podporuje obnovu buněk, přispívá tak k pružnosti a zdravému vzhledu pokožky. 
Hodí se i jako vlasový zábal k ošetření poškozených vlasů. Jako regenerátor pomáhá také obnovení pevnosti nehtů.
Pro své cenné složení a regenerační vlastnosti se dýňový olej užívá vnitřně (1-4 lžičky denně). Dýňový olej má lahodnou chuť pražených oříšků s nasládlým nádechem, takže se skvěle hodí také jako ingredience zdravé kuchyně (do zeleninových salátů, pomazánek, v kombinaci s rýží, bramborami i sladkými moučníky).

Více o dýňovém oleji se dozvíte na stránkách e-shopu SÍLA DOTEKU ZDE.


Co vy na to baby?

neděle 11. března 2012

Lněný olej a zácpa


Z přírodních prostředků, které podporují správnou činnost zažívacího traktu a pomáhají při zácpě je třeba vyzvednout lněný olej.
Panenský lněný olej, který se získává lisováním za studena z lněných semínek, obsahuje řadu cenných látek. Pravidelné vnitřní užití lněného oleje (doporučuje se jedna čajová lžička 1-2x denně) příznivě působí na řadu systémů lidského těla, působí jako prevence civilizačních chorob a celkově posiluje imunitu a vitalitu člověka.
Lněný olej vyniká vysokým podílem nenasycených mastných kyselin (Omega 3 a Omega 6), leticinu, také obsahem vitamínů, minerálů a enzymů. 
Pro správnou funkci zažívání je významný obsah inulinu jako nerozpustné vlákniny. Inulin se dostává v nezměněné podobě až do tlustého střeva (lidské enzymy ho neumějí zpracovat). Zde má probiotický efekt, stimuluje činnost střev, podporuje střevní mikroflóru. Zlepšuje tak mj. vstřebávání některých minerálů z tlustého střeva, příznivě působí na imunitu.
Pravidelná konzumace lněného oleje změkčuje a zjemňuje stolici.

Lněnému oleji jsou věnované stránky www.lnenyolejleci.cz. Zde najdete veškeré informace o blahodárném složení, účincích a použití lněného oleje, také si ho můžete přímo zakoupit.

Baby, máte nějaké osvědčené rady na pálení žáhy?
Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

pondělí 5. března 2012

Co na pálení žáhy?


Pálí vás žáha a hledáte přírodní prostředek, který by vás nepříjemného problému zbavil?
Tradiční babskou radu představuje sklenice mléka. Mléko pomáhá neutralizovat žaludeční kyseliny, které vás v jícnu pálí. Mléko se doporučuje co nejchladnější.
Komu nepomáhá studené mléko, tomu může pomoci třeba studená kola. I tu někteří na pálení žáhy užívají.
Z dalších babských rad můžete vyzkoušet i sodu nebo vodu s vymačkaným citronem.
Pomoci by měl i vzpřímený postoj (není vhodné ležet).

Baby, máte nějaké osvědčené rady na pálení žáhy?
Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

Pleťové masky na akné


Pleťové masky dokážou pročistit póry, na pleť působí povzbudivě, projasňují ji, hydratují a vyživují. Existuje nespočet receptů na domácí pleťové masky. Domácí masky jsou nejenom levné, jejich výhodou je i to, že jsou vždy čerstvé a bez syntetických přísad. To se nedá říct snad o žádné připravené masce, kterou kupujeme běžně v obchodech.
Níže nabízíme tři z receptů na domácí pleťové masky – vybrali jsme pro vás ty masky, které jsou určeny pro problematickou pleť a akné.

Kvasnicová pleťová maska na akné
Droždí se přisuzují čistící vlastnosti, pomáhá s hojením zánětlivých procesů a vyhlazuje pleť, jednoduše se tak dá použít ve formě pleťové masky. Snad vás neodradí specifické aroma droždí...
Pro kvasnicovou pleťovou masku stačí obyčejné droždí a trochu vody. Kostku droždí rozpusťte ve vodě a naneste na očištěnou plet.

Okurková maska pro mastnou pleť
Okurky se v péči o pleť využívají celkem často. Kroužky okurek jsou známým pomocníkem na napuchlé oči a váčky pod očima. My si nyní představíme okurkovou masku, ve které bude základem sníh z vaječného bílku. Maska je vhodná pro mastnou pleť a pleť s rozšířenými póry.
Připravíme si sníh z jednoho bílku, do kterého přimícháme najemno nastrouhanou okurku. Masku naneseme na vyčištěný obličej a necháme působit asi 20 minut.
Maska krásně vyčistí pleť, má vyhlazující účinky.

Rajčatová čistící maska
Budete potřebovat jedno rajče a tučnější jogurt. Rajče rozmělněte na kašičku a smíchejte s cca 2 lžícemi jogurtu. Směs naneste na obličej a nechte působit asi 20 minut, potom opláchněte.
Maska projasní pleť a vyčistí ji od nečistot. Je vhodná na mastnou pleť a rozšířené póry , má stahující účinky.

Co vy baby, máte také nějaký recept na pleťovou domácí masku? 
Podělte se s ostatními, přidejte ji jednoduše do komentáře...