sobota 30. června 2012

Cukrová pasta: hladká pokožka bez podráždění a bez chloupků


Krásná pokožka je hladká a zářivá. Mnohé metody holení a depilace však pokožku nepříjemně dráždí, nezřídka jsou spojené i se zarudnutím, nevzhlednými pupínky a zarůstáním chloupků.
Jako řešení je dnes k dispozici cukrová pasta pro šetrnou, ale účinnou přírodní depilaci. Depilace cukrovou pastou je navíc oproti ostatním metodám méně bolestivá.
Cukrovou pastu užívali k odstranění chloupků již královny starého Egypta, dnes znovuobjevujeme její výhody nejen v profesionální, ale i domácí péči.

Výhody depilace cukrovou pastou

Cukrová pasta je čistě přírodním produktem, který dokáže zbavit chloupků i tu nejcitlivější pokožku a intimní partie. Působí jenom na chloupky a odumřelé kožní buňky, díky tomu eliminuje podráždění pokožky, které je spojeno i s nepříjemným zarudnutím a zarůstáním chloupků.
Depilace cukrovou pastou zbaví pokožku chloupků až na dlouhých šest týdnů. Při pravidelném užívání navíc chloupky postupně řídnou a depilace se stává ještě méně bolestivou.

Arganový olej pro krásnou pokožku


Arganový olej je vzácným druhem panenského oleje, který pochází z marocké pouště. Získává se lisováním za studena z jadérek plodů Argánie trnité. Zvláštností argánie je to, že na naší planetě roste již od Třetihor, je jedním z nejstarších stromů na Zemi, přitom se ji doposud nepodařilo vypěstovat jinde než v úzké oblasti jihovýchodního Maroka.
Zvláštností arganového oleje, který ručně vyrábějí berberské ženy, jsou pak mimořádné pečující vlastnosti a omlazující efekt.

Užití arganového oleje v péči o pleť

Arganový olej je velmi lehký, krásně se vstřebává a nezanáší póry. Naopak podporuje přirozenou lipidovou rovnováhu pokožky, takže se hodí i pro mastnou pleť a pleť postiženou akné. Jako ideální denní i noční péče však arganový olej slouží především pokožce suché a poškozené. Pleť nádherně vyhlazuje, zlepšuje pružnost pleti, působí jako prevence proti vráskám.
Arganový olej představuje lehkou přírodní péči s omlazujícím efektem, která najde využití i pro citlivou pleť, podrážděnou užíváním syntetických přípravků.

pátek 25. května 2012

Žvýkání oleje – pro zdravé a zářivě bílé zuby


Žvýkání oleje je tradiční očistnou technikou ajurvédského léčebného systému. Většina ajurvédských procedur začíná právě technikou žvýkání oleje, při kterém se nejčastěji využívá sezamový olej, kokosový olej, dá se však využít i mandlový, ricinový olej, olivový olej aj.
Žvýkání oleje napomáhá celkovému zdraví, dle ajurvédy je prospěšné pro dýchací systém, nervový systém i zažívací ústrojí a metabolismus. Pomáhá při bolestech hlavy, kožních zánětech, akné, ekzémech i plísňových onemocněních.

Vyzkoušejte kokosový olej!

Žvýkání kokosového oleje navíc působí proti kazivosti zubů, pomáhá při paradentóze, užívá se i jako lék na afty. Využijete-li pro tuto techniku kokosový olej, navíc Vám pomůže i k vybělení zubů.
Chcete-li žvýkání oleje využít jako lék proti aftům, přidejte do kokosového oleje 2 – 3 kapky Tea tree oil. Kokosový olej má sám o sobě výborné antibiotické působení, které Tea tree ještě podpoří, žvýkání oleje tak prospěje ke zdravým zubům i dásním a účinně odstraní afty.

Jak žvýkání oleje provádět?

  • Každé ráno – na lačno a před vyčištěním zubů žvýkejte asi lžíci panenského kokosového oleje. 
  • Promíchávejte olej v ústní dutině, protlačujte ho mezi zuby asi 10 – 20 minut. 
  • Procedura je hotová, jakmile olej změní svoji konzistenci na řídkou, bělavou hmotu. 
  • Poté olej plný škodlivin vstřebaných z kolem dutiny ústní vyplivneme a ústa důkladně vypláchneme čistou vodou. 
  • Po proceduře je důležité vypít 1 – 2 sklenice vody, abychom podpořili započatou detoxikaci.
Čistý kokosový olej nejenom pro tuto detoxikační proceduru, spolu s tea tree oil i dalšími vzácnými dary přírody najdete v přírodních eshopech SÍLA DOTEKU nebo LNĚNÝ OLEJ LÉČÍ.


Znáte žvýkání oleje? Vyzkoušeli jste?
Užíváte kokosový olej nebo jiný panenský olej?
Podělte se s ostatními v komentářích!

Hojivý tamanu olej s analgetickými a protizánětlivými vlastnostmi


Mezi panenskými oleji dnes nacházíme i exotické dary přírody s vynikajícími hojivými vlastnostmi. Tak je nám k dispozici i tamanu olej původem až z daleké Polynézie.
Tamanu olej se získává z jader plodů posvátného polynézského stromu Atí, česky jde o Kalabu obvejčitou (Calophyllum inophyllum). Vedle nenasycených mastných kyselin obsahuje i vzácné rostlinné pryskyřice. Vyniká především svými analgetickými a protizánětlivými vlastnostmi

Použití tamanu oleje

Tamanu olej dezinfikuje pokožku při drobných kožních poraněních.
Tamanu olej působí jako přírodní antibiotikum. Nehodí se pro vnitřní užití, za to však efektivně pomáhá při léčbě řady kožních onemocnění.
  • Tamanu olej je účinný při akné, hojí ekzémy, vředy.
  • Je prospěšný při pásovém oparu.
  • Ničí kožní plísně, je tak užitečný pro poškozené nehty.
  • Dezinfikuje rány po štípnutí či bodnutí hmyzem, předchází vzniku zánětů.
  • Tamanu olej napomáhá hojení drobných kožních ran a také jizev.

Tamanu olej se užívá k lokálním masážím – ulevuje při neuralgických bolestech, pomáhá při bolestech svalů a kloubů.
Užívá se jako součást zklidňujících kosmetických přípravků po opalování, po holení nebo po depilaci.

Tamanu olej naleznete v přírodním eshopu SÍLA DOTEKU, zde si můžete koupit 20,50 nebo 100 ml balení čistého tamanu oleje, 100% panenského oleje s vynikajícím hojivým působením.

čtvrtek 24. května 2012

Tea tree oil jako účinná přírodní dezinfekce


Tea tree je jedním ze vzácných esenciálních olejů původem až z Austrálie. Získává se z listů kajeputu střídavolistého (nesprávně označovaného jako čajovník či čajový strom).
Tea tree olej je dnes běžně k zakoupení i u nás, jedná se o čistý přírodní produkt s mimořádnými dezinfekčními a antiseptickými vlastnostmi.

Tea tree oil v domácí lékárničce

Tea tree nachází široké uplatnění jako přírodní dezinfekce v každé domácí lékárničce. 
Účinně dezinfikuje drobná kožní poranění, je prospěšný i při akné, hojí opary nebo afty. Přitom nedráždí pokožku a nepálí. 
Užívá se i ke zmírnění nepříjemných reakcí při bodnutí hmyzem.
Tea tree se užívá pouze lokálně, ředěný s některým z panenských olejů ho lze využít jako přírodní repelent. Lze o použít i pro domácí mazlíčky, působí proti blechám a vším.
Ředěný tea tree se užívá i k lokálním masážím při bolestech svalů a kloubů nebo pro hojivé koupele. Nachází uplatnění také při dýchacích potížích, kdy se užívá k inhalaci nebo při rýmě, kdy se čistým tea tree olejem potírají nosní dírky a jejich okolí.
V neposlední řadě se tea tree oil v domácnosti dá použít i k dezinfekci prádla.

Více o tea tree se dozvíte na stránkách přírodních eshopu SÍLA DOTEKU, zde si také můžete tea tree oil spolu s dalšími unikátními přírodními produkty přímo zakoupit.

Co vy baby? Znáte tea tree oil?
Jak užíváte tea tree oil vy?

středa 2. května 2012

Kokosový olej na vaření


Panenský kokosový olej je známý především pro svoji omamnou vůni, která připomíná jeho exotický původ. Kokosový olej pochází až z tropických ostrovů, kde se vyrábí z bílé dužiny kokosových ořechů. Kokosový olej se užívá k exotickým masážím, péči o suchou a poškozenou pokožku. Nachází však široké uplatnění v mnoha oblastech, mj. se užívá i jako ingredience na vaření.

Kokosový olej v kuchyni
Kokosový olej tradičně slouží v asijské kuchyni, běžně ho užívají i domorodci tropických ostrovů. U nás využití kokosového oleje na vaření není tak známé, přestože olej i do naší kuchyně může přinést svoji jedinečnou vůni a řadu příznivých účinků.
Kokosový olej díky svému složení působí jako přírodní antibiotikum, pomáhá tělu vypořádat se s cizorodými mikroorganismy. Je výjimečný obsahem nasycených kyselin. Zatímco ostatní panenské oleje obsahují zejména kyseliny nenasycené (které jsou sice zdraví prospěšné, ale vysoce náchylné k oxidaci), kokosový olej má dlouhodobou trvanlivost a tepelnou stálost. Je vhodný tedy i k tepelnému zpracování, hodí se nejenom na vaření a pečení, ale také na smažení, protože se nepřepaluje ani při vysokých teplotách.

Kokosový olej tak můžeme užívat nejenom do pokrmů asijské kuchyně, k přípravě ostrých omáček nebo masa na orientální způsob. Je vhodný i k zelenině, přinese netradiční nádech i grilovaným pokrmům. Kokosový olej ochutí studené pomazánky nebo dresinky, na druhé straně jeho lahodná vůně doplňuje i chuť sladkých dezertů a moučníků. Zkuste nahradit běžně užívaný tuk kokosovým tukem při pečení buchet nebo na něm třeba osmažit palačinky...

Kokosový olej na hubnutí
Kokosový olej podporuje metabolismus, skvěle se tráví a neusazuje se v těle. Spalování kokosového oleje je specifické, připomíná spíše spalování cukrů než tuků. Kokosový olej se rozkládá až na jednoduché cukry a přináší tak energii do každodenních aktivit. Na rozdíl od cukrů však energii dodává postupně, toho se využívá při hubnutí a redukčních kůrách. Zasytí až na několik hodin. Napomáhá regulovat hladinu krevního cukru a zbavuje tak chuti na sladké.
Oproti běžně užívaným tukům má navíc kokosový olej nižší energetickou hodnotu.

Kokosový olej na pokožku i na vaření zakoupíte mj. v přírodním eshopu SÍLA DOTEKU.

Co vy baby? 
Jak využíváte kokosový olej? Máte nějaké vlastní recepty?
Podělte se s ostatními!

Jak na přírodní repelenty?


V moderní domácnosti dnes nacházejí uplatnění také vonné esenciální oleje, které známe především pro použití v aromalampách. Vonné esence dokážou vytvořit relaxační atmosféru, stejně tak povzbudit unavenou mysl nebo pročistit vzduch. Esenciální oleje představují čisté výtažky z rostlin, jde o složité látky s cenným složením mnohdy až stovek prvků, které skýtají řadu terapeutických účinků.
Nádherné vůně mnohdy dělají dobře člověku, některé z nich přitom však odpuzují hmyz. Působí jako přírodní repelenty.

Jako repelent působí Tea tree. Tea tree oil je specifickým esenciálním olejem, který je výjimečný svými antiseptickými vlastnostmi. Jeho kafrovitá, až dřevitá vůně připomínající eukalyptus pročišťuje vzduch, ulevuje při dýchacích obtížích a mj. také odpuzuje hmyz.
Repelentní působení se přisuzuje i cedrovému dřevu. Antiseptické dřevo zároveň uklidňuje a napomáhá harmonizovat psychiku.
Příjemnou repelentní směs určenou zejména pro osvěžení vzduchu si můžete vytvořit z esenciálních olejů máta, lemongrass a citronella.

Jak takové přírodní repelenty použít?
Pár kapek esenciálního oleje s repelentním působením můžete nakapat do aromalampy. Svíčka aromalampy skvěle doplní atmosféru a zároveň zajistí, že vás nebude obtěžovat nepříjemný hmyz.
Můžete využít i elektrického difuzéru, který slouží k využití esenciálních olejů. Za pomoci elektřiny je rozptyluje do prostoru.
Sami si můžete doma připravit i přírodní osvěžovač vzduchu. Stačí esenciální olej nebo repelentní směs olejů smíchat s vodou, přidat líh, který zajistí rozpuštění vonné esence oleje a rozstříkat po prostoru pomocí rozprašovače. Je však přitom třeba dávat pozor na nábytek a bytové textilie, přírodní roztok s esenciálními oleji by je mohl poškodit.
Chcete-li repelent pro svoje outdoorové aktivity, z pár kapek esenciálního oleje a nosného panenského oleje (mandlový olej, dýňový olej, sezamový olej aj.) si můžete připravit repelent pro použití přímo na pokožku. Repelentní směs olejů pak nanášejte na exponovaná místa na těle.

Nevíte kde esenciální oleje zakoupit? Najdete je třeba v eshopu SÍLA DOTEKU, který se zaměřuje na přírodní a bio produkty.

Co vy baby? Znáte nějaké přírodní repelenty?
Užíváte esenciální oleje? Jaké jsou vaše zkušenosti?

neděle 29. dubna 2012

Konopný olej pro regeneraci poškozené pokožky


Jedním z panenských olejů, který je doporučován na problematickou a poškozenou pokožku je konopný olej, typický svou zelenkavou barvou, jemnou bylinkovou vůní a mírně ostrou chutí.
Konopný olej obsahuje až 75% nenasycených mastných kyselin, celou řadu vitamínů (A, B1, B2, B3 B6, D, E nebo K), minerální látky jako hořčík, vápník, zinek nebo železo, enzymy nebo rostlinné fytosteroly, které mu dávají výjimečné regenerační a protizánětlivé vlastnosti.

Účinky konopného oleje
Konopný olej působí antibakteriálně, podporuje obnovu poškozených buněk, užívá se proto v péči o citlivou a poškozenou pokožku, regeneruje a hojí akné, nejrůznější ekzémy, lupénku, plísně nebo špatně se hojící rány.
Konopný olej aplikovaný na pokožku pomáhá omezovat vzniku akné, brzdí rozvoj alergických reakcí, pomáhá s léčbou zánětlivých ložisek. Pravidelné užívání konopného oleje zvyšuje také odolnost pokožky.

Mj. se dá konopný olej užívat i jako masážní olej na bolavé svaly a klouby, jako vlasový zábal na poškozené vlasy nebo regenerátor nehtů.

Kde panenský konopný olej koupit?
Mj. ho najdete v eshopu LNĚNÝ OLEJ LÉČÍ – ten se zaměřuje právě na panenské oleje a další výjimečné dary přírody.

Co vy na to baby?

čtvrtek 5. dubna 2012

Jojobový olej v péči o pleť i vlasy


Mezi rostlinnými oleji je jojobový olej výjimečný, už jenom tím, že se ve skutečnosti nejedná o olej, ale tekutý vosk. Ačkoli je běžně jojobový olej zařazován mezi panenské oleje, nejde o panenský olej, ale vosk přímo produkovaný unikátní pouštní rostlinou. Stále zelená rostlina původem z pouštní Arizony Simondsie čínská je známá pro svá zrna podobná zrnům kávy v podstatně větší velikosti a především pro svůj pečující „jojobový olej“, který je v kosmetické péči nenahraditelný.


Pečující, hydratační, vyživující i hojivé vlastnosti jojobového oleje
Jojobový olej je součástí řady kosmetických přípravků, v péči o pleť, pokožku celého těla, vlasy nebo nehty se však dá užívat i přímo. Jojobový olej má takřka stejnou strukturu jako tuk produkovaný mazovými žlázami člověka, lidská pokožka ho tedy ochotně přijímá.
Jojobový olej má vyživující, hydratační a hojivé vlastnosti, hodí se k péči o všechny typy pokožky, včetně pokožky silně vysušené a citlivé. Na druhé straně se jojobový olej skvěle vstřebává bez pocitu mastnoty, takže s hodí i pro mastnější pleť. Jojobový olej má schopnost regenerovat poškozené buňky a díky svým hojivým schopnostem je tak užitečný i pleti poškozené, problematické, pomáhá zmírňovat projevy akné a nejrůznějších kožních zánětů.
Jojobový olej v pokožce udržuje přirozenou vlhkost, vyhlazuje pleť a zvyšuje její elasticitu. Obsahuje přirozený UV filtr, který chrání pokožku před negativními vnějšími vlivy a zároveň také zvyšuje její odolnost.
Jojobový olej vyniká obsahem antioxidačního vitamínu E, chrání pleť před předčasnými stárnutím, redukuje vrásky.
Mj. se užívá i jako masážní olej kvůli své vstřebatelnosti a dobré skluznosti. Jojobový olej je nejenom vhodný pro všechny typy pokožky, ale také pro jakoukoliv část na těle. Užívá se i v péči o ruce, nehty a vlasy.

Vlasový zábal z jojobového oleje
Jojobový olej vyživuje a hydratuje vlasy, navrací jim vitalitu a lesk. V každodenní péči lze pár kapek jojobového oleje vetřít do konečků poškozených vlasů, které dokáže regenerovat.
Jojobový olej se užívá i pro vitalizační olejovou kůru na vlasy. Jojobový olej se aplikuje na čisté suché vlasy, nechá se jako olejový zábal působit asi půl hodiny a poté se opláchne a omyje jemným šampónem.

Kde jojobový olej zakoupit?
Jojobový olej můžete zakoupit v přírodním eshopu na www.siladoteku.cz. Najdete zde i ostatní cenné panenské oleje (pupalkový olej, rakytníkový olej, lněný olej, konopný olej aj.), vonné oleje a esenciální oleje využívané v aromaterapii, bio karité a další produkty pro krásu a zdraví.

Máte i vy zkušenosti s jojobovým olejem?
Podělte se s námi!

pondělí 2. dubna 2012

Pupalkový olej jako zábal na vlasy


Panenský pupalkový olej, lisovaný ze semen pupalky dvouleté, je známý pro své zkrášlující vlastnosti, ženám pomáhá i při řadě typicky ženských obtíží (více v jiném příspěvku).
Pupalkový olej se mj. užívá jako základní součást tzv. zkrášlujících tablet, které se užívají vnitřně pro krásnou pleť, vlasy i nehty. Pupalkový olej má výjimečnou schopnost zlepšovat kvalitu pleti, vlasů i nehtů, jeho protizánětlivé vlastnosti se uplatňují i při léčbě řady kožních onemocnění.
Pro ženskou krásu se často kombinuje vnitřní a vnější užití pupalkového oleje.
Pupalkový olej prospívá i krásným vlasům, na které se aplikuje přímo ve formě vlasového zábalu.

Jak aplikovat pupalkový zábal na vlasy?
Pupalkový olej nanášejte na suché, ale čisté vlasy. Pro prohloubení výživných a pečujících vlastností je před aplikací vhodné pupalkový olej mírně nahřát. To se dá jednoduše provést ve vodní lázni, kdy trochu oleje nalijeme do sáčku či menší nádoby a tu opatrně vložíme na pár minut do horké vodní lázně.

  • Pupalkový olej pak nanášíme jemnou masáží na vlasovou pokožku, poté po celé délce vlasů a zvláště se soustředíme na vlasové konečky. Právě ty bývají často poškozeny a potřebují největší péči.
  • Po nanesení oleje vlasy zabalíme do potravinářské fólie. Můžeme je ještě přikrýt ručníkem. Teplo pečující, zkrášlující a výživné vlastnosti oleje ještě znásobí.
  • Pupalkový zábal necháme na vlasech působit asi půl hodiny, poté opláchneme a vlasy umyjeme šetrným šamponem. Vlasy budou znatelně krásnější, lesklé a hebké.


Pupalkový olej se dá nahradit některým z dalších blahodárných panenských olejů. Pro ozdravující a pečující vlasový zábal se dá využít i panenského dýňového oleje, který vyniká vysokým obsahem zinku podporujícího růst vlasů a antioxidačních vitamínů.

Pupalkový olej BIO, dýňový olej a další panenské oleje ve své nejčistší podobě zakoupíte mj. v e-shopu na www.lnenyolejleci.cz nebo www.siladoteku.cz.


Na stránkách www.pupalkovyolejbio.cz se o panenském pupalkovém oleji dozvíte vše. Najdete zde články o složení, účincích i využití pupalkového oleje i řadu dalších článků a tipů, jak pečovat o svoji krásu.

Co vy Baby? Vyzkoušeli jste některý z olejových zábalů na vlasy?
Máte vlastní tipy pro krásu a lesk vlasů? Podělte se s ostatními v našich komentářích...

Ricinový olej a řasy


Krásné oči jsou často ohraničeny dlouhými a hustými řasami. Krása očí je s řasami nedílně spojena. Většina žen sní o dlouhých a hustých řasách, které by lemovaly jejich oči a prohloubily tak pohled. Pomáhají si proto řasenkami, které řasy krásně prodlouží a zhustí. Na druhé straně však časté užívání agresivních řasenek a kleštiček na řasy může řasy poškozovat a zvyšovat jejich lámavost. O namáhané řasy je proto dobré pečovat prostřednictvím regeneračních přípravků na řasy.

Většina regeneračních přípravků na řasy v sobě obsahuje ricinový olej, který řasy pomáhá vyživovat a navrací jim jejich hustotu, délku a lesk.
Ricinový olej se dá na řasy jako regenerátor aplikovat i přímo. Lze ho nanášet na řasy vatovou tyčinkou nebo čistým kartáčkem staré řasenky. Je však třeba dávat pozor na to, aby se olej nedostal do očí, které může dráždit. 
Ricinový olej nanášíme na řasy šetrně, především se zaměříme na konečky poškozených řas.
Ačkoli v některých případech může ricinový olej citlivé oční okolí dráždit, většina žen již za několik dnů při aplikování ricinové kůry na řasy (vždy večer jako součást noční kosmetické péče) pozoruje zlepšení vzhledu, hustější a delší řasy.

Vše o specifickém ricinovém oleji, jeho složení, účincích i použití se dočtete na stránkách www.ricinovyolej.cz.

A co vy baby, jaké máte s ricinovým olejem zkušenosti?
Máte jiné tipy pro krásu hustotu a délku řas či hloubku pohledu? Podělte se s ostatními v komentářích...

Bolest v krku? Zkusili jste kloktání?


Bolest v krku je častým neduhem, který dokáže člověka pěkně potrápit. Často ji doprovází i chrapot či kašel. Může být průvodním jevem nejrůznějších chřipek a angín.
Při bolestech v krku může pomoci kloktání. Jde o jednoduchou, ale účinnou metodu, kdy se kloktají nejrůznější odvary.

Kloktání na bolest v krku: šalvěj
Při bolestech v krku můžete kloktat odvar z lístků antiseptické šalvěje. Stačí pár lístků zalít horkou vodou, nechat vyluhovat a teplý či studený odvar několikrát za den kloktat.
Šalvěj pomáhá také zbavit se aftů v ústech, pro své antiseptické působení se užívá i při bolestech zubů.

Bolest v krku - kloktání slané vody
Další babské rady doporučují kloktat slanou vodu, využívají se čistící vlastnosti mořské soli. Tu jednoduše rozpustíte v teplé vodě (teplo pomůže rozpouštění soli) a poté pravidelně kloktáte.
Na kloktání se dá využít i Vincentka, ta již není třeba nijak upravovat. Jednoduše si koupíte Vincentku a pravidelně jí proplachujete ústa.

Tea tree z domácí lékárničky
Využít můžete i antibakteriální vlastnosti australského esenciálního oleje Tea tree.
Tea tree představuje čistě přírodní dezinfekci, která má své místo v každé domácí lékárničce. Nepálí, působí rychle a je účinná, podporuje hojení.
Užívá se například i na opary, nehtové plísně, bradavice, jako dezinfekce na drobná poranění či štípnutí hmyzem. Pomáhá také zmírňovat projevy akné.
Při bolestech v krku se pár kapek Tea tree oleje smísí s vodou a užívá se na kloktání.

Tea tree - čistý esenciální olej, 100% zakoupíte mj. v přírodním e-shopu Síla doteku ZDE.

Co vy baby? Máte nějaké tipy na osvědčená kloktadla nebo jiné rady na bolest v krku?

pondělí 19. března 2012

Eukalyptus na rýmu a kašel


Kašel, rýma a další dýchací obtíže, které jsou spojeny s běžným nachlazením, lze úspěšně léčit pomocí aromaterapie. Aromaterapie využívá vonných esencí rostlin a jejich terapeutických účinků pro léčení nejrůznějších zdravotních obtíží. Vonné esence nejenže příjemně provoní vzduch, ale dokážou ho i pročistit, usnadňují dýchání a ulevují dýchacím cestám.
Právě prostřednictvím dýchacího systému a plic se vonné esence dostávají do těla. Lidské tělo vůně přijímá i kůží, z hlediska dýchacích obtíží se však uplatňuje vdechování a inhalace vonných esencí.

Jedním z nejužitečnějších esenciálních olejů je při nachlazení eukalyptus (blahovičník) původem z Austrálie. Místní domorodci ho již od pradávna využívají jako lék při nejrůznějších dýchacích obtížích. 

Silně aromatický eukalyptus dokáže: 
  • příjemně pročistit vzduch, 
  • ulevuje dýchacím cestám, 
  • zklidňuje podrážděné sliznice 
  • a pomáhá při kašli. 

Eukalyptový olej rozpouští hleny, zmírňuje bolesti v krku a snižuje horečku.

Užití esenciálního oleje eukalyptus
Základní užití esenciálního oleje představuje aromalampy. Nakapejte pár kapek oleje do vodou napuštěné nádobky aromalampy a zapalte svíčku pod ní. Čistící esence krásně pročistí vzduch i vaše dýchací cesty a pomůže vám lépe dýchat.
Při rýmě jsou užitečné inhalace. Do vroucí vody nakapejte pár kapek eukalyptové esence a inhalujte (nakloňte hlavu nad nádobu s vodou a eukalyptovým olejem, příp. si hlavu přikryjte ručníkem a zhluboka vdechujte).
Při kašli vám může výborně pomoci eukalyptový balzám. Vytvořte si vlastní směs, kdy smísíte pár kapek vonné esence s nosným olejem (nejlépe sezamový, slunečnicový, dýňový panenský olej apod.), příp. s bambuckým máslem karité. Vonným balzámem pak potírejte hrudník a záda.
Využít můžete již hotových eukalyptových balzámů, které jsou běžně k zakoupení.
Eukalyptový BIO balzám i čistý eukalyptový esenciální olej zakoupíte mj. v e-shopu SÍLA DOTEKU ZDE. E-shop se specializuje na přírodní produkty, panenské oleje a aromaterapii.

Co vy baby? Máte své oblíbené vůně, které užíváte při dýchacích obtížích?
Máte další rady na užití esenciálních olejů či vlastní zkušenosti s eukalyptem?
Podělte se s ostatními v našich komentářích...

Cibule a med při nachlazení


Jedna z příčin nachlazení může souviset s tzv. přehleněním organismu, které je dáno konzumací nevhodných potravin. Při léčbě nachlazení se pak uplatňuje i změna jídelníčku a konzumace potravin, které naopak pomáhají tělu hlenů se zbavit.
Proto se při nachlazení užívá léčebná kůra ve formě konzumace cibule smíchané s medem, tzv. cibulový med. Ta pomáhá hleny usazené v dýchacích cestách rozpustit. 
Med zmírňuje štiplavou chuť cibule, která nemusí být každému příjemná a zároveň dodává organismu množství potřebných vitamínů.

Jak směs cibule a medu připravit?
Nakrájejte cibuli na drobné kousky a smíchejte s medem. Směs nechte několik hodin uležet a následně konzumujte. Cibule vypustí své extrakty do medu, ale med si zachová svou sladkou chuť, takže směs bez problémů mohou konzumovat i děti. Přesto chuť cibulového medu nemusí být pro každého snesitelná. Při kašli a nachlazení však představuje jeden z nejúspěšnějších babských receptů.
Stačí užívat lžíci medové šťávy třikrát denně.
Med s extraktem cibule se dá při nachlazení užívat i ke slazení čaje.

Vyzkoušeli jste? Funguje? Jak vám chutná?
K dispozici jsou vám komentáře níže...

pondělí 12. března 2012

Dýňový olej na akné


Dýňový olej patří k cenným panenským olejům. Lisuje se ze semínek dýně – tykve obecné a přede všemi panenskými oleji vyniká zejména vysokým obsahem zinku. Díky zinku a dalším minerálům, vitamínům řady B, dále A, C, E  apod. dýňový olej napomáhá regeneraci. Má také významné antioxidační vlastnosti. 
Je proto výborným olejem k ošetření poškozené pleti, pomáhá při akné a výskytu některých typů ekzémů.

Dýňový olej na poškozenou pleť
Dýňový olej má vynikající zklidňující účinky. Podporuje obnovu buněk, přispívá tak k pružnosti a zdravému vzhledu pokožky. 
Hodí se i jako vlasový zábal k ošetření poškozených vlasů. Jako regenerátor pomáhá také obnovení pevnosti nehtů.
Pro své cenné složení a regenerační vlastnosti se dýňový olej užívá vnitřně (1-4 lžičky denně). Dýňový olej má lahodnou chuť pražených oříšků s nasládlým nádechem, takže se skvěle hodí také jako ingredience zdravé kuchyně (do zeleninových salátů, pomazánek, v kombinaci s rýží, bramborami i sladkými moučníky).

Více o dýňovém oleji se dozvíte na stránkách e-shopu SÍLA DOTEKU ZDE.


Co vy na to baby?

neděle 11. března 2012

Lněný olej a zácpa


Z přírodních prostředků, které podporují správnou činnost zažívacího traktu a pomáhají při zácpě je třeba vyzvednout lněný olej.
Panenský lněný olej, který se získává lisováním za studena z lněných semínek, obsahuje řadu cenných látek. Pravidelné vnitřní užití lněného oleje (doporučuje se jedna čajová lžička 1-2x denně) příznivě působí na řadu systémů lidského těla, působí jako prevence civilizačních chorob a celkově posiluje imunitu a vitalitu člověka.
Lněný olej vyniká vysokým podílem nenasycených mastných kyselin (Omega 3 a Omega 6), leticinu, také obsahem vitamínů, minerálů a enzymů. 
Pro správnou funkci zažívání je významný obsah inulinu jako nerozpustné vlákniny. Inulin se dostává v nezměněné podobě až do tlustého střeva (lidské enzymy ho neumějí zpracovat). Zde má probiotický efekt, stimuluje činnost střev, podporuje střevní mikroflóru. Zlepšuje tak mj. vstřebávání některých minerálů z tlustého střeva, příznivě působí na imunitu.
Pravidelná konzumace lněného oleje změkčuje a zjemňuje stolici.

Lněnému oleji jsou věnované stránky www.lnenyolejleci.cz. Zde najdete veškeré informace o blahodárném složení, účincích a použití lněného oleje, také si ho můžete přímo zakoupit.

Baby, máte nějaké osvědčené rady na pálení žáhy?
Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

pondělí 5. března 2012

Co na pálení žáhy?


Pálí vás žáha a hledáte přírodní prostředek, který by vás nepříjemného problému zbavil?
Tradiční babskou radu představuje sklenice mléka. Mléko pomáhá neutralizovat žaludeční kyseliny, které vás v jícnu pálí. Mléko se doporučuje co nejchladnější.
Komu nepomáhá studené mléko, tomu může pomoci třeba studená kola. I tu někteří na pálení žáhy užívají.
Z dalších babských rad můžete vyzkoušet i sodu nebo vodu s vymačkaným citronem.
Pomoci by měl i vzpřímený postoj (není vhodné ležet).

Baby, máte nějaké osvědčené rady na pálení žáhy?
Podělte se s ostatními v komentářích pod článkem.

Pleťové masky na akné


Pleťové masky dokážou pročistit póry, na pleť působí povzbudivě, projasňují ji, hydratují a vyživují. Existuje nespočet receptů na domácí pleťové masky. Domácí masky jsou nejenom levné, jejich výhodou je i to, že jsou vždy čerstvé a bez syntetických přísad. To se nedá říct snad o žádné připravené masce, kterou kupujeme běžně v obchodech.
Níže nabízíme tři z receptů na domácí pleťové masky – vybrali jsme pro vás ty masky, které jsou určeny pro problematickou pleť a akné.

Kvasnicová pleťová maska na akné
Droždí se přisuzují čistící vlastnosti, pomáhá s hojením zánětlivých procesů a vyhlazuje pleť, jednoduše se tak dá použít ve formě pleťové masky. Snad vás neodradí specifické aroma droždí...
Pro kvasnicovou pleťovou masku stačí obyčejné droždí a trochu vody. Kostku droždí rozpusťte ve vodě a naneste na očištěnou plet.

Okurková maska pro mastnou pleť
Okurky se v péči o pleť využívají celkem často. Kroužky okurek jsou známým pomocníkem na napuchlé oči a váčky pod očima. My si nyní představíme okurkovou masku, ve které bude základem sníh z vaječného bílku. Maska je vhodná pro mastnou pleť a pleť s rozšířenými póry.
Připravíme si sníh z jednoho bílku, do kterého přimícháme najemno nastrouhanou okurku. Masku naneseme na vyčištěný obličej a necháme působit asi 20 minut.
Maska krásně vyčistí pleť, má vyhlazující účinky.

Rajčatová čistící maska
Budete potřebovat jedno rajče a tučnější jogurt. Rajče rozmělněte na kašičku a smíchejte s cca 2 lžícemi jogurtu. Směs naneste na obličej a nechte působit asi 20 minut, potom opláchněte.
Maska projasní pleť a vyčistí ji od nečistot. Je vhodná na mastnou pleť a rozšířené póry , má stahující účinky.

Co vy baby, máte také nějaký recept na pleťovou domácí masku? 
Podělte se s ostatními, přidejte ji jednoduše do komentáře...